AROMATERAPIE
Esenciální oleje jsou lidstvem využívány pro své fantastické léčivé účinky již tisíce let. Extrahují se z kůry, květů, plodů, listí, jehličí, semen, kořenů, pryskyřice, dřeva nebo z celých rostlin. Nejčastější metodou extrakce je parní destilace. Mnozí odborníci a experti je považují za chybějící součást moderní medicíny.
Co jsou esenciální eleje a kdy pomáhají?
Esenciální oleje jsou komplexní sloučeniny se širokým spektrem pozitivních účinků na naše fyzické, mentální i duchovní zdraví. Mnoho esenciálních olejů ničí viry, bakterie a plísně, pomáhají regenerovat tkáně a nervy, zlepšují naši náladu, rozptylují negativní emoce, podporují naší vůli, vytváří romantickou atmosféru a povznášejí ducha. Jejich používání nám může v mnohém ulehčit a zpříjemnit život a někdy ho dokonce i zachránit.
Základní znalost esenciálních olejů by měl mít každý jedinec a měly by být přítomny v každé domácnosti. Při použití esenciálních olejů se uplatňují různé názory, doporučení a školy.
Anglický přístup preferuje přidání malého množství esenciálního oleje do velkého množství rostlinného oleje a použití této směsi na masáž, která je relaxační a uvolňuje od napětí a stresu.
Německá metoda se soustředí na inhalaci. Vdechováním se složky oleje prakticky ihned dostanou do našeho krevního oběhu a ovlivňují celý organismus. Přímo jsou ovlivňována mozková centra, zejména v oblasti hypotalamu (řídící centrum hormonů) a v limbickém systému (sídlo emocí). Obzvláště esenciální oleje s vysokým obsahem seskviterpenů (cedrové dřevo, myrha, meduňka, vetiver aj.) umožňují zvýšit okysličení mozku, což může okamžitě zlepšovat a ovlivňovat funkci mnoha systémů těla.
Francouzský model je převážně zaměřen na používání esenciálních olejů v jejich čisté (neředěné) formě a to povrchově, nebo vnitřně. Vnitřní užívání probíhá velice často tak, že se pár kapek oleje smíchá s medem, agávovým sirupem, rostlinným olejem a sní se, nebo se jednoduše vypijí ve sklenici vody (např. citron). Běžné je i nakapání na kousek chleba. Mnoho odborníků poukazuje na vysokou prospěšnost tohoto použití pro lidské zdraví. Kombinací těchto tří metod lze dosáhnout fantastických výsledků.
Účinnost esenciálních olejů
Z většiny léčivých bylin lze esenciální olej získat. Koncentrace účinných látek v oleji může ale být i 10 000 krát vyšší než v samotné bylině. Proto jsou tak účinné.
Na rozdíl od chemických léků jsou jejich negativní či nežádoucí účinky při správném použití výjimkou a jsou velmi prospěšné pro ty, kdo chtějí podporovat či znovuobnovit své přirozené zdraví. Někteří uživatelé byly pozitivními výsledky s užíváním esenciálních olejů tak překvapení, že hovoří o „zázraku“. Fantastický léčivý potenciál esenciálních olejů začíná objevovat a pravidelně využívat stále více odborníků, lékařů a vědců. Síla esenciálních olejů se dostává do popředí. Klasická medicína doposud nenašla uspokojivé řešení pro nemoci, jako jsou AIDS, HIV, SARS, virus Ebola, virus hanta, nové kmeny tuberkulózy, prasečí, či ptačí chřipky. Můžeme očekávat, že role esenciálních olejů bude v tomto směru stále významnější a významnější.
Stále více vědců a vědeckých pracovišť provádí významné klinické studie v boji proti těmto typům nemocí. Opakovaně se z těchto studií dovídáme, že většina virů, bakterií a plísní nemůže existovat v přítomnosti většiny esenciálních olejů, obzvláště těch s vysokým obsahem fenolů, carvacrolu, thymolu a terpenů. Opakovaně se z praktických zkušeností a svědectví (nepřímé důkazy) uživatelů esenciálních olejů přesvědčujeme, že tito se s menší pravděpodobností nakazí infekční nemocí a pokud se nakazí, tak se uzdraví rychleji, než ti, kdo užívají antibiotika. Naše zdraví není samozřejmostí. Je to dar a naší povinností je o tento dar pečovat. Paradoxem dnešní doby zůstává, že nemálo lidí investuje více času, energie a peněz do údržby svého auta, než do svého zdraví. Naštěstí vidíme mnoho pozitivních signálů, které dokazují, že více a více lidí si uvědomuje svou vlastní zodpovědnost za své zdraví a chtějí pro jeho udržení používat více přírodních produktů. Milióny lidí začínají objevovat sílu a prospěšnost esenciálních olejů a vzdělávají se v jejich použití.
Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované sloučeniny někdy i stovek látek – i 300 a více. Všechny tyto složky přispívají k aromatickému působení oleje na náš organismus. Na výrobu 1 kg některých olejů je potřeba i několika tun vstupní suroviny (růže, meduňka, vanilka aj). Rostlinné oleje, oproti esenciálním, časem oxidují a nemají antibakteriální vlastnosti. Pokud jsou esenciální oleje kvalitně vyrobeny a kvalitně skladovány (v chladu a v lahvi z tmavého skla), tak jejich životnost je velmi dlouhá, někdy téměř neomezená. U některých olejů se dokonce jejich kvalita časem zlepšuje (podobně jako u archivního vína).
Uměle vyrobené oleje jsou z terapeutického hlediska bezcenné, resp. mohou škodit, přestože někomu může být jejich vůně příjemná. Někteří odborníci odhadují, že až 95 % esenciálních olejů (a v některých případech až 99%), které lze dnes na trhu koupit, nejsou čisté, ale jejich složení bylo manipulováno a upraveno, či nastaveno převážně syntetickými látkami.
Jak nás esenciální oleje ovlivňují?
Působení esenciálního oleje a jeho vůně na lidský organismus je velice komplexním a složitým procesem, který přes trvalé vědecké zkoumání není plně zmapován a popsán. Víme, že vůní je přímo ovlivňován mozek a jeho jednotlivé části jako např. amygdala, kde jsou uchovávány emocionální vzpomínky a další části (hipokampus) limbického systému mozku. Limbický systém je pak přímo propojen s těmi částmi mozku, které kontrolují srdeční rytmus, tlak krve, imunitu, dýchání, paměť, hladinu stresu a rovnováhu hormonů, mohou mít esenciální oleje tak silné fyziologické a psychologické účinky. Limbický lalok může také přímo ovlivňovat hypotalamus a ten je velmi důležitou částí mozku, která je centrem hormonální kontroly. Uvolňuje chemické látky, které mají vliv na fungování celého těla – od růstu a obnovy, přes trávení, imunitu, až po sexuální energii. Proto se hypotalamus někdy nazývá „hlavní žláza.“ Inhalací esenciálních olejů proto můžeme ovlivňovat hladinu stresu, resp. spokojenosti, dobré nálady a štěstí. Můžeme stimulovat produkci hormonů hypotalamu, což vede k zvýšení hormonů štítné žlázy, které přímo souvisí s úrovní naší energie, mládím a dlouhověkostí.